NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Тонът на времето Изложбата „Хунгарикуми“ бе открита в центъра на София
1905
Тонът на времето

Изложбата „Хунгарикуми“ бе открита в центъра на София

Изложбата  „Хунгарикуми“, организирана по повод Унгарското председателство на Съвета на Европейския съюз, бе открита днес в градината „Кристал“ в София. На 28 табла експозицията представя подбор от „Колекцията на хунгарикумите“, в която могат да се открият избрани ценности, разкриващи създадените от унгарците духовни, културни и материални блага.  „Избрахме темата на тази изложба с цел да ви запознаем с Унгария още по-добре. Да ви представим такива елементи от Унгария, които са много важни за нас и нашата култура, които са част от ежедневието ни“, каза директорът на Унгарския културен институт Сандра Мишкеди

| 08 Юли 2024, 16:13 ч.
Изложбата „Хунгарикуми“ бе открита в центъра на София
Изложбата „Хунгарикуми“ бе открита в центъра на София
Снимка © Милена Стойкова

Изложбата  „Хунгарикуми“, организирана по повод Унгарското председателство на Съвета на Европейския съюз, бе открита днес в градината „Кристал“ в София.

Шумен ще бъде домакин на петнадесетото издание на Националния пленер по живопис „Шуменско плато“ от 28 август до 5 септември, съобщиха от пресотдела на Община Шумен.

В него ще участват общо десет художници. Петима от тях са от Шумен, а пет от други градове.

В творческия форум ще се включат Галина Халачева и Николай Тодоров от Добрич, Милена Младенова от гр. Бяла, Петър Тепсизов от Ямбол, Пламен Бешков от Пловдив и членовете на Дружеството на шуменските художници: Димитър Балкански, Емилия Дочева, Надежда Русева, Снежана Ценова и Спартак Паскалевски. 

Откриването на пленера ще бъде на 28 август от 16:30 часа на откритата тераса в двора на „Зеленото училище“ на Шуменското плато.

Форумът няма определена тематична или жанрова насоченост, като участниците имат пълна свобода да реализират творческите си идеи и търсения в

Юлиан Костов издава втория си сингъл – Home (My Gaia), съобщават от „Орфей мюзик“.

През следващите месеци артистът пуска пет песни, а с дистрибуцията се заемат „Орфей мюзик“ и Warner Music Group през лейбъла си Yuli.

Home (My Gaia) е първото самостоятелно парче на Костов, след дебютната му песен Rain с Мария Драгнева, продуцирана от Бат Венци, която събра над 15 000 стрийма в Spotify за първия месец, в повече от 50 държави, с 3 000 слушатели и 600+ запазвания. В Youtube има 30 000 гледания на описания от Юлиан Костов като „клип-неклип“, който визуализира създаването на Rain в студиото Sugar Base. 

R&B песента Home (My Gaia) е втората от петте планирани песни, които Костов ще издава и бележи първото сътрудничество с музикалния артист и продуцент

Третият и последен ден на Hills Of Rock 2024 разтърси меломаните, пристигнали от цяла България, за да чуят и видят любимите си изпълнители. Финалът на фестивала екзалтира публиката и я остави в очакване на следващото му издание догодина. В събота трите сцени на Hills Of Rock предложиха на присъстващите избор измежду общо 16 групи.

На сцена "Строежа" вечерта започна с изпълнение на българското музикално дуо Woomb. След това публиката посрещна ексцентричната група ТДК, която изненада гостите с необичайната си визия, неизчерпаема енергия и рок ритми. По-късно на сцената се качиха музикантите от родната рок банда Panican Whyasker, които подгряха присъстващите за популярната група „Портокал“. Joker Out от Словения, които представиха страната си на Евровизия през изминалата година поставиха финала на сцена "Строежа" с интересен инди рок.

Сцена "На тъмно" пък беше превзета от

Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали след отворената покана за културни проекти, която бе обявена през май, съобщават инициаторите от Kaufland.

Проектите са били оценени от обществен съвет в лицето на проф. д-р арх. Йорданка Кандулкова – архитект и преподавател в УАСГ, доц. д-р Венета Ханджийка-Янкулова – директор на Регионалния исторически музей в София, журналистите Даниел Ненчев и Константин Вълков, съоснователят на Free Sofia Tour – Стефан Огнянов и културният мениджър Петър Димитров. 

Общо 71 проекта ще бъдат реализирани в най-новото градско пространство до края на 2024 г. и през 2025 г. с комуникационна, техническа и логистична подкрепа от сцената домакин. 

Най-много предложения са получени в тематичните категории културно наследство, култура и изкуст

Оркестърът на Русенската опера, диригентът Алфонсо Тодиско и цигуларят Енрико Кавалиере ще изнесат концерт тази вечер в зала "Филхармония" в крайдунавския град. Това съобщи Лилия Морале от културния институт в Русе. 

Програмата включва Концерт за цигулка и оркестър от Менделсон и Трета симфония на Брамс. 

Алфонсо Тодиско е преподавател по пиано в консерваторията в Салерно. Той е дирижирал много оркестри. 

Енрико Кавалиере е носител на първи награди в множество солови конкурси, като редовно участва в концертни сезони в Италия и чужбина. Той учи в консерваторията в Салерно.

На 28 табла експозицията представя подбор от „Колекцията на хунгарикумите“, в която могат да се открият избрани ценности, разкриващи създадените от унгарците духовни, културни и материални блага. 

„Избрахме темата на тази изложба с цел да ви запознаем с Унгария още по-добре. Да ви представим такива елементи от Унгария, които са много важни за нас и нашата култура, които са част от ежедневието ни“, каза директорът на Унгарския културен институт Сандра Мишкеди.

Изложбата бе открита от д-р Миклош Борош, извънреден и пълномощен посланик на Унгария в България. „Очевидно всички тук присъстващи знаят много за Унгария и Будапеща. Всеизвестно е например, че супата гулаш, херендският порцелан и избраното за символ на Унгарското председателство на Съвета на Европа кубче на Рубик се свързват с Унгария. Но дали знаехте, че съществува правно понятие, което е събирателно за специфичните унгарски ценности - т. нар. „хунгарикуми“, представляващи духовните, културни и материални блага, създадени от унгарците?“, каза той.

Посланик Борош обясни, че от 92  хунгарикума в тази изложба са подбрани 38. „Сред тях има такива, които се свързват с гастрономията, с културното наследство, спорта, околната среда, иновациите и туризма. Има добре познати, но също така ще има и такива, които ще ви учудят. Но точно това беше целта ни - да ви запознаем с многоликата унгарска култура, която обогатява и европейската“, отбеляза посланикът на Унгария в България. 

Заместник-кметът на София в направление „Култура, образование, спорт и младежки дейности“ Яна Генова поздрави организаторите на събитието за подхода да изберат да представят Унгария по този начин. „Не само през културното наследство, но и през живите традиции, през онази част от приноса на Унгария, която все още е част от голямата европейска култура и през връзките на Унгария с голямото европейско семейство“, каза тя.

Япония се представя на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуството с инсталация, озаглавена Compose. Вдъхновена от течове в метрото в Токио, авторката Юко Мори пресъздава този проблем в творбата си и след това опитва да ги поправи, импровизирайки с различни предмети, налични в магазини във Венеция, за да изгради кинетична скулптура.

Проектът е куриран от Сук-Кюн Лий - директор на художествената галерия "Уитуърт" в Манчестър. Това е първият път в историята, когато чуждестранен куратор работи по Японския павилион, отбелязва изданието Tokyo Art Beat.

СМЕСИЦА ОТ ЗВУЦИ, АРОМАТИ И ЗРЕЕЩИ ПЛОДОВЕ

Юко Мори използва предмети като чадъри, пластмасови контейнери, тръби или дървени мебели, опитвайки се да изследва пространството, което заемат, както и изместването, предизвикано от движението им. Пресни плодове с преминаващи през тях диоди допълва

Концертът на Нина Николина „Етно джаз проект“ беше кулминацията за отбелязването на 60-ата годишнина от създаването на Регионалния етнографски музей на открито „Етър“ тази вечер.

„Всичко тече, всичко се променя, както е казал Платон, така и музеят се развива, но и пази традициите и занаятите.

Ние избрахме мотото „Пазим миналото, градим мостове към бъдещето“ и благодарение на всички колеги, без да затваряме музея по време на двегодишната реконструкция, ние станахме по-професионално извисени, повече творчески и с повече приятелството помежду ни“, каза в приветствието си проф. Светла Димитрова, директор на културната институция. 

В приветствието си към музея от името на областния управител на Габрово Мария Башева, заместник областният управител Даниела Маринова посочи, че благодарение на усърдието на всички в &b

Над 20 хиляди души посетиха първия ден на тазгодишното издание на фестивала Hills Of Rock в Пловдив. 

Многобройната публика имаше възможност да чуе както прохождащи, така и световноизвестни групи. Меломаните започнаха да пристигат часове преди началото на феста, за да открият и запазят най-добрите места, от които да чуят любимите си изпълнители.

Общо 17 групи излязоха на три сцени, разположени на Гребната база в Пловдив. 

Освен централната сцена във фестивалната зона бяха обособени още две по-малки - "Строежа" и "На тъмно". На "Строежа" първи в четвъртък се качиха Gigashadow, последвани от Nocktern. Веднага след тях публиката аплодира No more many more и ALI, които успяха да развълнуват присъстващите както с по-емоционални, така и с по-бързи и танцувални парчета. Последна на "Строежа" излезe алтернативната рок група Babyface Clan. 

Сцената "Н

„Леош Яначек и милите на сърцето му хора“ - изложба на младата чешка илюстраторка Вендула Халанкова, може да бъде разгледана от днес до 24 юни в парк „Кристал“ в София. Експозицията е подготвена от Туристическия информационен център „Бърно“ (TIC BRNO) в сътрудничество с Моравския областен музей, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че проектът се реализира от Чешкия център в София в рамките на програмата за Годината на чешката музика с подкрепата на Посолството на Чешката република в София, Столична община, чешкия Театрален институт, Sound Czech.

„Концепцията на изложбата се основава на популярната сред деца и възрастни игра за логическо мислене и памет „Мемори“, на чешки Pexeso. На всеки от постаментите са показани двойка картинки от живота и творчеството на чешкия композитор, от едната страна има илюстрация на Вендула Халанкова, а от другата - снимка от арх

Плевенската филхармония ще представи музика на Георги Милтиядов в концерт-спектакъла "Среща в Бургас" на 29 юли в Спортна зала "Бойчо Брънзов". Част от програмата ще бъде премиерата на нова негова композиция на име "Влак" по стихове на Петя Дубарова от 1972 г., изпълнена от Виктория Главчева, съобщават организаторите. 

Сред специалните гости ще бъдат още Маргарита Хранова, Орлин Горанов, Силвия Кацарова, Руслан Мъйнов, Цветан Недялков, квартет "Белканто" и Невена Пейкова.

Освен познатите песни на Милтиядов, който е родом от Бургас, но от години е диригент и пианист и в Плевенска филхармония, публиката ще има възможност да чуе и най-новата песен на Силвия Кацарова, по текст на Иван Ненков. Ще прозвучат и други познати и не толкова познати композиции, създадени върху текстове на Пейо Пантелеев, Десислава Софранова, Иван Ненков, Петя Дубарова и Теодора Вълева.

Според нея изборът на място за изложбата също е много подходящ, защото през градината "Кристал" минават много хора и това ще бъде начин те да научат повече за Унгария, да вземат самолета до там и „се надявам и това да бъде начин младите хора на София да разберат и за това какво значи председателство на Съвета на Европейския съюз, защото изложбата е по този повод“, отбеляза Генова. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Художникът Николай Караджов за първи път се представя със самостоятелна изложба във варненската галерия „Папийон“. Неговата живописна колекция носи името „Знак о ...
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хас ...
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана д ...
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена га ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Тонът на времето
1905
Тонът на времето

Изложбата „Хунгарикуми“ бе открита в центъра на София

„Избрахме темата на тази изложба с цел да ви запознаем с Унгария още по-добре.Да ви представим такива елементи от Унгария, които са много важни за нас и нашата култура, които са част от ежедневието ни“, каза директорът на Унгарския културен институт Сандра Мишкеди.

| 08 Юли 2024, 16:13 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Изложбата „Хунгарикуми“ бе открита в центъра на София
Изложбата „Хунгарикуми“ бе открита в центъра на София
Снимка © Милена Стойкова

Изложбата  „Хунгарикуми“, организирана по повод Унгарското председателство на Съвета на Европейския съюз, бе открита днес в градината „Кристал“ в София.

На 28 табла експозицията представя подбор от „Колекцията на хунгарикумите“, в която могат да се открият избрани ценности, разкриващи създадените от унгарците духовни, културни и материални блага. 

Шумен ще бъде домакин на петнадесетото издание на Националния пленер по живопис „Шуменско плато“ от 28 август до 5 септември, съобщиха от пресотдела на Община Шумен.

В него ще участват общо десет художници. Петима от тях са от Шумен, а пет от други градове.

В творческия форум ще се включат Галина Халачева и Николай Тодоров от Добрич, Милена Младенова от гр. Бяла, Петър Тепсизов от Ямбол, Пламен Бешков от Пловдив и членовете на Дружеството на шуменските художници: Димитър Балкански, Емилия Дочева, Надежда Русева, Снежана Ценова и Спартак Паскалевски. 

Откриването на пленера ще бъде на 28 август от 16:30 часа на откритата тераса в двора на „Зеленото училище“ на Шуменското плато.

Форумът няма определена тематична или жанрова насоченост, като участниците имат пълна свобода да реализират творческите си идеи и търсения в

Юлиан Костов издава втория си сингъл – Home (My Gaia), съобщават от „Орфей мюзик“.

През следващите месеци артистът пуска пет песни, а с дистрибуцията се заемат „Орфей мюзик“ и Warner Music Group през лейбъла си Yuli.

Home (My Gaia) е първото самостоятелно парче на Костов, след дебютната му песен Rain с Мария Драгнева, продуцирана от Бат Венци, която събра над 15 000 стрийма в Spotify за първия месец, в повече от 50 държави, с 3 000 слушатели и 600+ запазвания. В Youtube има 30 000 гледания на описания от Юлиан Костов като „клип-неклип“, който визуализира създаването на Rain в студиото Sugar Base. 

R&B песента Home (My Gaia) е втората от петте планирани песни, които Костов ще издава и бележи първото сътрудничество с музикалния артист и продуцент

Третият и последен ден на Hills Of Rock 2024 разтърси меломаните, пристигнали от цяла България, за да чуят и видят любимите си изпълнители. Финалът на фестивала екзалтира публиката и я остави в очакване на следващото му издание догодина. В събота трите сцени на Hills Of Rock предложиха на присъстващите избор измежду общо 16 групи.

На сцена "Строежа" вечерта започна с изпълнение на българското музикално дуо Woomb. След това публиката посрещна ексцентричната група ТДК, която изненада гостите с необичайната си визия, неизчерпаема енергия и рок ритми. По-късно на сцената се качиха музикантите от родната рок банда Panican Whyasker, които подгряха присъстващите за популярната група „Портокал“. Joker Out от Словения, които представиха страната си на Евровизия през изминалата година поставиха финала на сцена "Строежа" с интересен инди рок.

Сцена "На тъмно" пък беше превзета от

Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали след отворената покана за културни проекти, която бе обявена през май, съобщават инициаторите от Kaufland.

Проектите са били оценени от обществен съвет в лицето на проф. д-р арх. Йорданка Кандулкова – архитект и преподавател в УАСГ, доц. д-р Венета Ханджийка-Янкулова – директор на Регионалния исторически музей в София, журналистите Даниел Ненчев и Константин Вълков, съоснователят на Free Sofia Tour – Стефан Огнянов и културният мениджър Петър Димитров. 

Общо 71 проекта ще бъдат реализирани в най-новото градско пространство до края на 2024 г. и през 2025 г. с комуникационна, техническа и логистична подкрепа от сцената домакин. 

Най-много предложения са получени в тематичните категории културно наследство, култура и изкуст

Оркестърът на Русенската опера, диригентът Алфонсо Тодиско и цигуларят Енрико Кавалиере ще изнесат концерт тази вечер в зала "Филхармония" в крайдунавския град. Това съобщи Лилия Морале от културния институт в Русе. 

Програмата включва Концерт за цигулка и оркестър от Менделсон и Трета симфония на Брамс. 

Алфонсо Тодиско е преподавател по пиано в консерваторията в Салерно. Той е дирижирал много оркестри. 

Енрико Кавалиере е носител на първи награди в множество солови конкурси, като редовно участва в концертни сезони в Италия и чужбина. Той учи в консерваторията в Салерно.

„Избрахме темата на тази изложба с цел да ви запознаем с Унгария още по-добре. Да ви представим такива елементи от Унгария, които са много важни за нас и нашата култура, които са част от ежедневието ни“, каза директорът на Унгарския културен институт Сандра Мишкеди.

Изложбата бе открита от д-р Миклош Борош, извънреден и пълномощен посланик на Унгария в България. „Очевидно всички тук присъстващи знаят много за Унгария и Будапеща. Всеизвестно е например, че супата гулаш, херендският порцелан и избраното за символ на Унгарското председателство на Съвета на Европа кубче на Рубик се свързват с Унгария. Но дали знаехте, че съществува правно понятие, което е събирателно за специфичните унгарски ценности - т. нар. „хунгарикуми“, представляващи духовните, културни и материални блага, създадени от унгарците?“, каза той.

Япония се представя на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуството с инсталация, озаглавена Compose. Вдъхновена от течове в метрото в Токио, авторката Юко Мори пресъздава този проблем в творбата си и след това опитва да ги поправи, импровизирайки с различни предмети, налични в магазини във Венеция, за да изгради кинетична скулптура.

Проектът е куриран от Сук-Кюн Лий - директор на художествената галерия "Уитуърт" в Манчестър. Това е първият път в историята, когато чуждестранен куратор работи по Японския павилион, отбелязва изданието Tokyo Art Beat.

СМЕСИЦА ОТ ЗВУЦИ, АРОМАТИ И ЗРЕЕЩИ ПЛОДОВЕ

Юко Мори използва предмети като чадъри, пластмасови контейнери, тръби или дървени мебели, опитвайки се да изследва пространството, което заемат, както и изместването, предизвикано от движението им. Пресни плодове с преминаващи през тях диоди допълва

Концертът на Нина Николина „Етно джаз проект“ беше кулминацията за отбелязването на 60-ата годишнина от създаването на Регионалния етнографски музей на открито „Етър“ тази вечер.

„Всичко тече, всичко се променя, както е казал Платон, така и музеят се развива, но и пази традициите и занаятите.

Ние избрахме мотото „Пазим миналото, градим мостове към бъдещето“ и благодарение на всички колеги, без да затваряме музея по време на двегодишната реконструкция, ние станахме по-професионално извисени, повече творчески и с повече приятелството помежду ни“, каза в приветствието си проф. Светла Димитрова, директор на културната институция. 

В приветствието си към музея от името на областния управител на Габрово Мария Башева, заместник областният управител Даниела Маринова посочи, че благодарение на усърдието на всички в &b

Над 20 хиляди души посетиха първия ден на тазгодишното издание на фестивала Hills Of Rock в Пловдив. 

Многобройната публика имаше възможност да чуе както прохождащи, така и световноизвестни групи. Меломаните започнаха да пристигат часове преди началото на феста, за да открият и запазят най-добрите места, от които да чуят любимите си изпълнители.

Общо 17 групи излязоха на три сцени, разположени на Гребната база в Пловдив. 

Освен централната сцена във фестивалната зона бяха обособени още две по-малки - "Строежа" и "На тъмно". На "Строежа" първи в четвъртък се качиха Gigashadow, последвани от Nocktern. Веднага след тях публиката аплодира No more many more и ALI, които успяха да развълнуват присъстващите както с по-емоционални, така и с по-бързи и танцувални парчета. Последна на "Строежа" излезe алтернативната рок група Babyface Clan. 

Сцената "Н

„Леош Яначек и милите на сърцето му хора“ - изложба на младата чешка илюстраторка Вендула Халанкова, може да бъде разгледана от днес до 24 юни в парк „Кристал“ в София. Експозицията е подготвена от Туристическия информационен център „Бърно“ (TIC BRNO) в сътрудничество с Моравския областен музей, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че проектът се реализира от Чешкия център в София в рамките на програмата за Годината на чешката музика с подкрепата на Посолството на Чешката република в София, Столична община, чешкия Театрален институт, Sound Czech.

„Концепцията на изложбата се основава на популярната сред деца и възрастни игра за логическо мислене и памет „Мемори“, на чешки Pexeso. На всеки от постаментите са показани двойка картинки от живота и творчеството на чешкия композитор, от едната страна има илюстрация на Вендула Халанкова, а от другата - снимка от арх

Плевенската филхармония ще представи музика на Георги Милтиядов в концерт-спектакъла "Среща в Бургас" на 29 юли в Спортна зала "Бойчо Брънзов". Част от програмата ще бъде премиерата на нова негова композиция на име "Влак" по стихове на Петя Дубарова от 1972 г., изпълнена от Виктория Главчева, съобщават организаторите. 

Сред специалните гости ще бъдат още Маргарита Хранова, Орлин Горанов, Силвия Кацарова, Руслан Мъйнов, Цветан Недялков, квартет "Белканто" и Невена Пейкова.

Освен познатите песни на Милтиядов, който е родом от Бургас, но от години е диригент и пианист и в Плевенска филхармония, публиката ще има възможност да чуе и най-новата песен на Силвия Кацарова, по текст на Иван Ненков. Ще прозвучат и други познати и не толкова познати композиции, създадени върху текстове на Пейо Пантелеев, Десислава Софранова, Иван Ненков, Петя Дубарова и Теодора Вълева.

Посланик Борош обясни, че от 92  хунгарикума в тази изложба са подбрани 38. „Сред тях има такива, които се свързват с гастрономията, с културното наследство, спорта, околната среда, иновациите и туризма. Има добре познати, но също така ще има и такива, които ще ви учудят. Но точно това беше целта ни - да ви запознаем с многоликата унгарска култура, която обогатява и европейската“, отбеляза посланикът на Унгария в България. 

Заместник-кметът на София в направление „Култура, образование, спорт и младежки дейности“ Яна Генова поздрави организаторите на събитието за подхода да изберат да представят Унгария по този начин. „Не само през културното наследство, но и през живите традиции, през онази част от приноса на Унгария, която все още е част от голямата европейска култура и през връзките на Унгария с голямото европейско семейство“, каза тя.

Според нея изборът на място за изложбата също е много подходящ, защото през градината "Кристал" минават много хора и това ще бъде начин те да научат повече за Унгария, да вземат самолета до там и „се надявам и това да бъде начин младите хора на София да разберат и за това какво значи председателство на Съвета на Европейския съюз, защото изложбата е по този повод“, отбеляза Генова. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Международен фестивал по фойерверки
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.